Fotosentezi Etkileyen Faktörler Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Fotosentezi Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Fotosentezi Etkileyen Faktörler, Genetik ve çevresel olmak üzere fotosentezi etkileyen iki faktör bulunmaktadır. Fotosentez gerçekleşen bitkilerin her bir parçası bu iş için özel bir yapıya sahiptir. Fotosentezi gerçekleştirmek için gerekli olan bütün unsurlar sadece bitkinin yapısı ve görevleri ile ilgili değildir. Fotosentez için gerekli olan bitkinin dışında fotosentezin gerçekleşmesi için gerekli olan bir diğer unsur ise ışıktır. Bitkilerde bulunan pigment ve anten sistemi dünyaya gönderilen ışığın dalga boyu ile muhteşem bir uyum içerisindedir. Fotosentezi etkileyen ışığın dalga boyu yanı sıra başka dengelerde mevcuttur.

1) Genetik Faktörler: Yaprak genişliği, kloroplast sayısı, stomaların yapısı ve sayısı, enzim miktarı, kutikula kalınlığı ve su miktarı.

2) Çevresel Faktörler: Mineral tuzları, ışık şiddeti, karbondioksit miktarı, sıcaklık.


Genetik Faktörler

  • Kutikula Kalınlığı: Kutikula kalınlığı fazla olan bitkiler ışıktan daha az yararlandıkları için fotosentez yapmaları daha az olacaktır.
  • Yaprak Genişliği: Yeşil bitkilerin yaprak yüzeyi ne kadar geniş olursa ışıktan yararlanmaları da o kadar fazla olacaktır. Yaprak sayısı artacağı içinde fotosentez yapma hızıda artacaktır.
  • Kloroplast Sayısı: Kloroplast sayısı bitki hücrelerinde 100-20 arasında değişmektedir. Fotosentezi gerçekleştirmeyi sağlayan bu organ ellerin miktarı arttıkça, fotosentez yapma hızı da artacaktır. Yaprak kısmı koyu yeşil olan bitkilerde kloroplast sayısı çok açık yeşil olanlarda azdır.
  • Stomaların Yapısı ve Sayısı: Bitkilerdeki stoma sayısı ne kadar fazla ise fotosentez o kadar hızlı gerçekleşecektir.
  • Enzim Miktarı: Enzim miktarı fotosentezde ne kadar fazla ise fotosentezde o kadar hızlı gerçekleşir.
  • Su Miktarı: Fotosentezlerin hammaddesi olan su miktarı bitkide yüzde on sekizin altına düşer ise fotosentez yapma durur.

Çevresel Faktörler

  • Mineral Tuzları: Mineral tuzlarını bitkiler suda çözünmüş olarak topraktan almaktadırlar. Tuz miktarının eksikliği klorofil eksikliğine neden olacaktır. Klorofilin eksik olması da fotosentez hızını düşürecektir.
  • Işık Şiddeti: Fotosentezde ışığın etkisi ve karbondioksitin etkisi birlikte incelendiğinde birbirinden daha farklı bir durum ortaya çıkar. Işık şiddeti arttıkça, fotosentez hızı da bir süre artar, daha sonra sabit kalır. Karbondioksitin düşük yoğunluğunda, fotosentezin hızını sadece karbondioksit belirler iken karbondioksitin yoğun olduğu zamanlarda ise fotosentezin hızı, ışık şiddetine göre değişmektedir. Mavi-mor ışıkta en hızlı; yeşil ışıkta ise fotosentez en yavaş şekilde gerçekleşir. Gerçekleşen bu olay ise klorofilin ışığı alma oranının farklı ışıklarda daha farklı olmasından kaynaklanır.
  • Sıcaklık: Fotosentezde görev yapan enzimleri etkilediğinden dolayı sıcaklık fotosentez için son derece önemli bir faktördür. Sıcaklık derecesi, 40 derecenin üzerine çıkar ise fotosentez hızı düşecektir.
  • Karbondioksit Miktarı: Karbondioksit miktarı fotosentezde artınca fotosentez hızı belli bir seviyeye kadar artar, sonra sabit kalır.

Fotosentezi Etkileyen Faktörler Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Fotosentez Formülü Nedir?

Fotosentez Formülü Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Fotosentez ve Kemosentez

Fotosentez ve Kemosentez

Fotosentez Olayı Nasıl Gerçekleşir?

Fotosentez Olayı Nasıl Gerçekleşir?

Algler Fotosentez Yapar mı?

Algler Fotosentez Yapar mı?

Fotosentezi Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Fotosentezi Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Fotosentez ve Oksijenli Solunum Oksijenli Solunum

Fotosentez ve Oksijenli Solunum Oksijenli Solunum