Akvaryumda Fotosentez Gerçekleşmesi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Akvaryumda Fotosentez Gerçekleşmesi

Akvaryumda fotosentez; Fotosentez, bitkilerin ışık enerjisini suyu glikoza ve karbondiokside çevirmekte kullandığı ve yan ürün olarak hayatın bağlı olduğu oksijenin serbest bırakıldığı bir sürece denir. Işık yokluğunda bitkilerdeki solunum süreci fotosentezin tam tersi şekilde gerçekleşmektedir. Gıda maddeleri oksijenin varlığında enerjiyi ısı olarak serbest bırakabilmek için parçalanırlar. Böylelikle karbondioksit üretilir ve yan ürünler olarak serbest bırakılırlar. Bu süreçlerin hepsi bitkilerin büyümesinde hayati bir öneme sahiptir. Ayrıca yüksek yoğunlukta ışık ve karbondioksidin sisteme dahil edilmesi fotosentetik aktivitede ve bitki büyümesinde hatta bitkilerin canlılığında önemli bir artış meydana getirir. Aktif fotosentez, sağlıklı akvaryum bitkileri ile sadece hayatta kalanların arasında farkları göstermektedir.

Glikoz bir karbonhidrat olup, çiçek, yaprak, tohum ve meyve yapılanmasında kullanılan fotosentezde oluşan bir yakıttır. Aşırı miktarlarda bitkilerin kök, yaprak ve gövdelerinde rezerv olarak kullanılabilen nişasta formunda depo edilmektedir. Glikoz aynı zamanda hücre duvarlarının yapımında da yapısal bir madde olarak selüloza çevrilmektedir. Bitkilerde meydana gelen fotosentez, yapraklarda ve yeşil gövdelerdeki kloroplast denilen hücre yapılarında oluşmaktadır. Her bir kloroplast zarlar tarafından thylakoid denen ve disk şeklinde olan bölümlere ayrılmaktadır. Thylakoidin zarlarında yerleşmiş fotosentez için gerekli ışık yakalayıcı bir pigment olan yüzlerce klorofil molekülleri vardır. Ek ışık yakalayıcı pigmentler olan enzimler de zarlarda mevcuttur. Fotosentez bitkilerde gerçekleşmesine rağmen halen tam olarak anlaşılamamış çok karmaşık bir süreçten meydana gelmektedir.


Akvaryumda fotosentez gerçekleşmesi


Akvaryumlarda fotosentezin gerçekleşebilmesi için iki şey gereklidir. Bunlardan birisi karbonhidrat, diğeri ise ışıktır. Akvaryumlarda kullanılan pek çok bitki suyun dışında büyüdükleri veya ışığın daha yoğun olduğu ve karbondioksidin atmosferden aldığı su yüzeyinde yüzer şekilde büyüdükleri doğal bir yaşam ortamından gelmektedir. Bu yüzdende arttırılmış karbondioksit ve ışık düzeyleri olmadan bu bitkiler düzgün bir fotosentez oranlarına oluşamaz. Bütün yaşantıları boyunca suyun altında yetişmiş olan bitkiler hem ışık hem de karbondiokside zor sahip olunan şartlarda yaşayabilmek için evrim geçirmişlerdir. Bazı bitkiler ise karbondioksidi köklerindeki atıklardan içine çekebilmektedir. Bu atıklar, benzer süreçlerden geçerek CO2 bırakarak çürüyen bakteri ve organik maddelerden oluşan karbonca zengin yapılardır. Alkali suda bazı bitkiler için bir diğer h-kaynak ise sudaki karbon moleküllerini kullanmaktır.

Normalde var olan şartlarda bitkilerin akvaryumda fotosentezle suya verdikleri oksijen, kullandıklarından çok daha fazladır. Bu yüzdende bitkiler akvaryumda önemli bir oksijen kaynağı olarak karşımıza çıkar. Akvaryumda fotosentezin gerçekleşme işlemi geceleri en durağan dönemidir. Çünkü balıkların çoğu geceleri uyu ve hareketsiz kalırlar. Bu durumda da daha az oksijen tüketimi yaparlar. Dış dünyada olduğu gibi akvaryumda fotosentezin gerçekleşmesinde ışık, karbondioksit ve su dolaşımı esas alınmaktadır. Normal şartlardaki kadar olmasa da gerektiği miktarda ışık ve karbondioksidin akvaryum içerisinde evrimleşen bitkiler tarafından yapılmasına olanak sağlar. Böylelikle akvaryum içerisinde dönüşüm geçiren bitkiler daha az oranlarda ışık ve karbondioksit ile balıklar için gereken oksijen üretilmiş olur.

Akvaryumda Fotosentez Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ekosistemde Fotosentez Denklemi

Ekosistemde Fotosentez Denklemi

C3 Fotosentez Mekanizması

C3 Fotosentez Mekanizması

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Fotosentez Olayı Nasıl Gerçekleşir?

Fotosentez Olayı Nasıl Gerçekleşir?

Fotosentez Şeması Fotosentezin Formülü

Fotosentez Şeması Fotosentezin Formülü

Fotosentez Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Fotosentez Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Kaktüs Fotosentez Yapar mı?

Kaktüs Fotosentez Yapar mı?

Algler Fotosentez Yapar mı?

Algler Fotosentez Yapar mı?