Mantar Fotosentez Yapar mı?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Mantar Fotosentez Yapar mı?

Mantarlar Fotosentez Yapar Mı; Klorofil taşımakta olan her canlı güneş enerjisini kullanarak organik bileşikleri üretmektedir. Bu olayada fotosentez olayı denir. Bitkiler fotosentez yapabilen canlılardır güneş enerjisini dönüştürerek organik olan maddelerin sentezini yapmaktadırlar. Fotosentez olayı ilk önce bitkilerin yaprak kısımlarında meydana gelir. Mantarlar ise hem klorofil taşıyamaz hemide yaprakları olmaz. Bu sebeple mantarlar fotosentez yapamaz. Mantarlar ile diğer bakteri çeşitleri oksijensiz solunum yaparlar. Oksijenli solunum ve besin moleküllerinin oksijenleri açığa çıkar. Bitkiler, insanlar, hayvanlar ve mantarların bir bölümü oksijenli olarak solunun yapmaktadırlar. Doğada yaşamlarını sürdüren birçok canlının çoğu oksijenli solunum yaparak yaşamını sürdürüyor. Mantarların da bir kısmı oksijenli olarak solunum yaparken büyük kısmıda oksijensiz solunum yapar.


Oksijensiz Solunum


Protein, karbonhidrat ve yağların çok atomlu oldukça yüksek enerjili moleküller olduğunu biliyoruz. Canlılar bu moleküllerdeki kimyasal enerjiyi yani ATP enerjisi durumuna dönüştürmek için organik moleküllerdeki bağı koparmak zorunda kalır. Bu olaya da solunum denir. Enerji ihtiyacı çok az olan canlılar örneğin bakterilerin birçoğu ve bazı mantarlar oksijensiz solunum yapar.


Oksijenli Solunum Yapan Canlılar


Yeryüzünde yaşamakta olan canlıların birçoğu oksijenli solunum yapar. Besin moleküllerindeki enerjinin hücrelerde oksijenli kullanarak açığa çıkmasına oksijenli solunum adı verilir. Mantarlar, insanlar, bitkiler, hayvanlar ve bakteriler oksijenli solunum yaparlar. Solucanlar, memeli canlılar, yılanlar, sürüngenler, balıklar, kuşlar, eklem bacaklılar, kurbağalar ve kabuklu deniz canlıları ise oksijenli solunum yapan canlı örnekleridir. Solungaçları, akciğerler, trake ve deri aracılığıyla oksijenli solunum yapar.

Mantar Fotosentez Yapar Mı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mantar Fotosentez Yapar mı?

Mantar Fotosentez Yapar mı?

Fotosentez Yapmayan Bitki

Fotosentez Yapmayan Bitki

Fotosentez Işık Reaksiyonları

Fotosentez Işık Reaksiyonları

Fotosentez Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Fotosentez Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Fotosentez Formülü Nedir?

Fotosentez Formülü Nedir?