Biyoloji Fotosentez Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Biyoloji Fotosentez Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Biyoloji Fotosentez ya da diğer adıyla ışılbileşim, klorofil taşıma işleminde yer alan canlılarda ışık enerjisi sayesinde doğal bileşiklerin üretilmesi olayıdır. Bu sayede besin üretmedeki canlıların hepsini fotosentetik organizmalar denir. Bu organizmaların büyük bir kısmı bitkiler veyahut da planktonlar oluşturur. Fotosentetik organizmalar ışık enerjisi yardımıyla enerji depolar ve organik (Yani doğal) bileşikler üretebilirler. Bitkilerde aynı şekilde diğer canlılarda olduğu gibi yaşamsal faaliyetleri için ihtiyaç duyduğu enerjiyi organik maddelerin içinde yer alan kimyasal enerjiden sağlarlar. Bunu yapabilmek için de güneş ışığını kullanarak havada bulunan karbondioksit oranını en aza indirgeyerek organik besinlerini bir sentezden geçirirler. Bu yapılan işleme karbondioksidin indirgenmesi güneş enerjisi yardımıyla gerçekleştiğinden dolayı fotosentez adı verilir. Bu yapılan işlemle güneşin ışık enerjisi bir şekilde kimyasal enerjiye dönüştürülür ve bunun sonucunda organik madde sentezi yapılmış olur.

Yeryüzünde bulunan bütün canlılar metabolizma faaliyetleri için ihtiyaç duyduğu enerjiyi genel olarak üç farklı yoldan sağlayabilmektedir. Fotosentez bir özümleme olayıdır ve bu sebepten ötürü asimilasyon ya da diğer adıyla özümleme gibi genel sıfatlar taşıyan isimlerle de anılır. Yapraklar, bitkilerin besin üretebilmesi için merkez konumundadır. Bitki yapraklarını meydana getiren hücrelerin içinde kloroplast adı verilen çok küçük boyutlarda yapılar mevcuttur. Bu yapıların içinde yer alan yeşil renge sahip boyar madde (Yani pigment) olan klorofil maddesinin amacı ışık yakalamaktır. Kloroplastlar güneşten yayılan ışınları bir panel gibi bir araya getirip, kollektör gibi bir enerjiye dönüştürerek besin üretimini sağlarlar. Üretilen besin yapraklar yoluyla bitkinin beslenmeye ihtiyaç duyduğu diğer bölümlerine aktarılır.

Havada bulunan karbondioksit, güneş enerjisi yardımıyla nişasta gibi diğer enerjili karbonhidratlara dönüşmesi sağlanır. Karbon kullanıldıktan sonra meydana gelen oksijen ise havaya salınır. Bitki bu süreçten sonra besine her ihtiyaç duyduğunda karbonhidratlarda depoladığı enerjiyi kullanmaya başlar. Bu bitkilerle beslenen canlı organizmalar da bitkide yer alan karbonhidratlardan enerji ihtiyaçlarını bir şekilde karşılarlar.

Fotosentez olayıyla her yıl tahmini olarak 200-500 milyar ton civarında karbondioksit dönüşüme uğratılmaktadır. Bu sebepten dolayı fotosentezin önemi yalnızca kalitatif bir şekilde değil, ayrıca kantitafitir. Fotosentez yardımıyla havada bulunan karbondioksit ve su karbonhidratlara dönüştürülmeye çalışılır. Karbonhidratlar C elementinin yanında ek olarak oksijen ve H elementlerini de içeren doğal besin taşlarıdır. Fotosentez durumunun meydana gelebilmesi için ihtiyaç duyulan maddeler karbondioksit, klorofil, ışık gibi canlı organizmalara ihtiyaç duyar. Fotosentez doğada doğal halde bulunan ışık enerjisinin kimyasal enerjiye dönüştürerek ilk basamakta yer alan organik madde üretimini sağlayan başlıca bir mekanizmadır. Bitkiler besin zincirinin en alt tabakasını oluşturduğu için geride kalan tüm canlıların var olabilmesi ve hayat faaliyetlerini devam ettirebilmeleri için ihtiyaç duyulan enerji fotosentez olayı esnasında elde edilir. Fotosentez yoluyla havada bulunan karbondioksit ve oksijen dengesi korunmaktadır.

Fotosentez olayına ilişkin bulgular bütün yeşil bitkilerin organik madde üretmeyi sağlayan birer fabrika olduğu bu süreç esnasında güneş enerjisini kendi ihtiyaçları doğrultusunda kullanan aygıtların kloroplastlar olduklarını göstermiştir. Dünya üzerinde oluşan güneş ışınlarının yaklaşık olarak yarısı fotosentez olayında kullanılmaktadır. Bu konu üzerinde yapılmış olan araştırmaların dünya nüfusunun gıda ihtiyaçlarını gidermesi yönünden bakıldığında önemli olduğu bilinmektedir. Fotosentez olayında bakılması gereken en önemli olgu güneş enerjisini tutup, bu güneş enerjisini kimyasal bağ enerjisine dönüştürebilme yeteneği olduğu düşünülmektedir. Bu söz konusu işlevi yönüyle bitkilerin kromatoforlarından ya da kloroplastlarında yer alan pigmentler yardımıyla gerçekleşmektedir.

Biyoloji Fotosentez Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Mantar Fotosentez Yapar mı?

Mantar Fotosentez Yapar mı?

C3 Fotosentez Mekanizması

C3 Fotosentez Mekanizması

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Akvaryumda Fotosentez Gerçekleşmesi

Akvaryumda Fotosentez Gerçekleşmesi

Ekosistemde Fotosentez Denklemi

Ekosistemde Fotosentez Denklemi

Fotosentez Reaksiyonları Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Fotosentez Reaksiyonları Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kaktüs Fotosentez Yapar mı?

Kaktüs Fotosentez Yapar mı?

Fotosentez Şeması Fotosentezin Formülü

Fotosentez Şeması Fotosentezin Formülü